fbpx

Ani na ! VTEŘINU ! neodpoutávejte dítě za jízdy z autosedačky!!

Moc Vás o to prosím.


Dnes měl můj manžel nehodu na dálnici. Projížděl zúžením, na silnici leželo zřejmě něco z okolní stavby a píchl pneumatiku. Psal mi zprávu, že je vše v pořádku, že na nejbližší benzínové pumpě zastavil a čeká na asistenční službu.


Měla jsem tou dobou program s dětmi, tak jsem to vzala jako informaci, že má zpoždění a že je v pořádku. Detaily mi poví až osobně.


Když jsem to na obědě mezi řečí říkala svému tatínkovi, hrozně se vylekal a ptal se, jestli to bylo přední, nebo zadní kolo. Mně vůbec nenapadlo nad tím přemýšlet. Takže zatím nevím.


Jsou známy případy, kdy auta jdou do smyku, mohou se převrátit na střechu atd., právě z důvodu píchnuté pneumatiky.


Manžel měl štěstí. V zúžení jel pomaleji a předmět způsobující nehodu zřejmě nebyl velký. Vše dobře dopadlo.
Ráda bych se zmínila o dalších radách, které mě v souvislosti napadají.

RADA 1

 

Ještě než vyjedete, připoutejte se.

HNED! VŠICHNI!

Připoutejte své děti, připoutejte sebe a zkontrolujte, zda jsou připoutáni i ostatní spolucestující. Jinak máte právo vůbec nikam nevyjet.


Podle zákona o provozu na pozemních komunikacích má povinnost připoutat se nejen řidič, ale každá přepravovaná osoba, pokud je sedadlo bezpečnostními pásy vybaveno. Pokud je ve vozidle přepravováno dítě, pak musí být umístěno v dětské autosedačce. Toto je výňatek ze zákona.


Myslím si, že pokud vozidlo není vybaveno bezpečnostními pásy na některých sedadlech, tak by se na těchto sedadlech neměly přepravovat osoby.


Viděla jsem crash testy, kdy v rychlosti 50km/h dojde k autonehodě a v autě je jedna osoba nepřipoutaná. Může zabít či vážně poranit i ostatní spolucestující, protože v prostoru auta „lítá jako nebezpečný kámen“.


Hlavně starší osoby mají problém toto pochopit, za jejich časů auta bezpečnostními pásy v druhé řadě vybavena nebyla a naštěstí se jim nikdy nic nestalo. Moje babička říká, že už je stará a že kdyžtak umře ona. Ale není to pravda. Já i když jsem ji po maturitním plese posazovala do taxíku, zkontrolovala jsem, zda se připoutala.


Můj kamarád pracuje jako lékař v sanitce a často vypráví smutné případy autonehod.

RADA 2

 

Neříkejte, že se připoutáte až chvíli.

 

Moje známá zemřela na křižovatce před svým domem. Vyjížděla z příjezdové komunikace k domu na hlavní silnici a srazila se s jiným autem. Chtěla se připoutat až „za chvíli“.

RADA 3

 

Ani na !vteřinu! neodpoutávejte

dítě za jízdy z autosedačky!!

 

Často děti v autě potřebují například sundat mikinu, nebo podat hračku, nebo napít.

NIKDY nikoho, ani sebe ani na vteřinu neodpoutávejte za jízdy. Vysvětlete jim vážnost situace, slibte, že zastavíte hned jak to bude možné a klidně je nechte brečet, křičet, řvát….nikdy nevíte, co se v tu chvíli může stát.


Lidé často říkají – jeď opatrně, já se teď na chvíli odpoutám. Váš řidič sice opatrně jet může, ale další vozidlo nemusí. Nebo může ležet nebezpečný předmět na silnici, či tam zrovna spadnout z auta před Vámi, autu se ulomí nějaký plech, odpadne část nákladu, vyskočí zvíře z lesa…apod.


Autonehody se dějí. A nikdo je neplánuje, nepředvídá je.

RADA 4

 

Nedávejte děti do autosedačky v zimních bundách.

 

I když je to jen na chvíli. V tlustém a volném oblečení pásy nikdy neutáhnete správně.


Kamarád nás v zimě převážel kousek od sjezdovky k chatě a dal své dítě do autosedačky v zimní bundě. Všude kolem spoustu sněhu, ledovka…když jsem to zjistila, nedovolila jsem mu se rozjet. Je pravda, že na mě byl v tu chvíli naštvaný, ale mohli bychom toho všichni litovat.

RADA 5

 

 Vybírejte správně dětskou autosedačku.

 

Naše příhoda při nákupu autosedačky.


Autosedačku jsme měli půjčenou od kamarádů a jednou nám zavolali, že ji potřebují druhý den vrátit. Museli jsme tedy hned koupit autosedačku vlastní. Takhle narychlo jsem si nestihla nic nastudovat a spoléhala jsem na odborné rady prodavačů ve velkém obchodě zaměřeném na autosedačky.

Prodavač z nás vycítil, že nám velmi záleží na bezpečnosti našeho dítěte a že jsme ochotni investovat tudíž odpovídající finanční částku. Zároveň ale správně pochopil, že nemáme nastudované žádné informace a snažil se nám vnutit jednu z nejdražších autosedaček.


Myslela jsem si, že čím vyšší cena, tím větší bezpečnost.
Ale POZOR! Není to tak.


V prozřetelnosti jsme volali právě kamarádovi ze záchranky, zmínili jsme se, že nakupujeme sedačku a on se začal zajímat, jakou máme vybranou. Řekl, že v žádném případě. Že od této firmy nedopadají dobře crashtesty.


Jeli jsme tedy domů, nastudovali problematiku a druhý den jeli do obchodu na jistotu pro určitou sedačku a už si nenechali radit od prodavače – vnucovače.


Pokud zvažujete nákup autosedačky, zorientujte se v dané tématice.

Nechápu, jak se mohou prodávat sedačky, které se například při nárazu celé samy rozpadnou na několik kusů, ale vyrábí se a prodávají se.
Nechci, aby mé dítě v takové jezdilo.

Pamatujte, že cena ≠ bezpečnost.

Naštěstí nemusíte být bohatí, abyste jezdili bezpečně v autě. Stačí být chytří a opatrní.

POZOR!

 

Bohužel, ani dodržování těchto zásad Vám nezaručí, že se autonehoda nestane a že vše dopadne dobře.

Nicméně,

OPATRNOSTI NENÍ NIKDY DOSTI.

 

Přeji Vám všem šťastnou cestu a dobře dojeďte!


Katka

Jsem architektka, matka a žena lékaře. Cítím, že mým posláním je propojit tyto tři obory a ukazovat rodičům, jak si dle zásad fungováni prostoru uzpůsobit bydlení a způsob života tak, aby se všichni členové domácnosti cítili pohodlně a bezpečně a měli možnost seberealizace. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.